
Vad händer i världen och hur påverkar det oss här hemma? Vi får en aktuell analys av det ekonomiska läget och hur globala trender slår mot svensk ekonomi.
Emma Paulsson, ekonom vid makroanalys på Swedbank, guidar oss genom de viktigaste globala trenderna och hur de slår mot Sverige.
2026 är det både valår i Sverige och mellanårsval i USA, vilket kan få betydelse för finanspolitik, handel och investeringsklimat. Med fokus på både världspolitiken och hushållens plånböcker ger föreläsningen en tydlig bild av läget just nu – och vad som väntar runt hörnet.
Ett samarbete med Swedbank.
Praktisk information
- Föreläsningen är kostnadsfri men du behöver boka en biljett via Tickster. Delta på plats eller digitalt via Zoom.
- Ekonomiska museet, Narvavägen 13-17, Stockholm
- Börja gärna kvällen med soppa och ett glas vin i restaurang Rosengården, specialpriset på onsdagskvällar är 160 kronor (med alkoholfri dryck 120 kronor).


